top of page
Keresés

Igenis áldozunk pénzt a kényelmünkért

  • Laskóy Ágnes
  • 2019. szept. 30.
  • 2 perc olvasás

Ismét hasznos kutatással rokkolt elő a CIG Pannónia, felhasználva egy tavalyi TÁRKI kutatás adatait is. A lényege, hogy minden tizedik magyar többségében magán-egészségügyi szolgáltatóhoz fordul. Ugyanakkor a honfitársaink egynegyede kizárólag csak az állami ellátást veszi igénybe. Akárhogy is számolgatok, nálam képződik egy "gap" - vagyis mi a helyzet a magyarok 65%-val? Soha nem beteg, vagy ha beteg, akkor nem megy orvoshoz?

Nyilván a helyzet sokkal összetettebb, mert lehet, hogy a 65% valahány százaléka azért igénybe venné az állami ellátást is, csak mire időpontot kap, addigra vagy meggyógyul - ez a jobbik eset - vagy elhalálozik. Ez utóbbi megállapítás azért tartalmaz némi szarkazmust.

Mindenesetre bármennyire is nézzük évről-évre a magán egészségügyi szolgáltatók rohamos elterjedését, és az igénybe vett szolgáltatások számának emelkedését, még mindig félmillió alatt van a szolgáltatás alapú privát egészségbiztosítással rendelkezők száma. Pedig nem kell matekzseninek vagy közgazdásznak lenni ahhoz, hogy kiszámoljuk: a biztosítás nélkül jóval több pénzt fizetünk ki a magán-egészségügyi szolgáltatásokra, ahelyett, hogy keresnénk egy - az igényeinket lefedő, személyreszabott - biztosítási szolgáltatási csomagot.

De beszéljenek a tények: az senkit sem lep meg, hogy a fizetős orvosi szakrendelések közül a fogászat, a nőgyógyászat, és a szemészet a legnépszerűbb - egyes fogászati beavatkozások akár milliós költségre is rúghatnak, ezért ezt egyetlen hazai biztosító sem teszi bele a csomagjába. De a többi sláger ágazatban is elköltünk éves szinten fejenként 200 000 forintot a jövedelmünkből magán-egészségügyi szolgáltatásokra, amelyeket akár a biztosításunk is fedezhetne, és amely éves díja jóval kevesebb lenne.

A magánegészségügy növekvő szerepét a CIG Pannónia legfrissebb, 1000 fős, reprezentatív kutatása is megerősítette. A megkérdezettek csupán egynegyede állította, hogy még nem járt magánrendelésen, azon belül is különbség mutatkozik a fiatalabbak és idősebbek válaszai között. A 35 év alattiak közül csak minden ötödik válaszadó kerülte el a magánrendelőket, míg az 56 évnél idősebbek közül többen, közel harmaduk jár kizárólag állami egészségügyi intézménybe. Vagyis a fiatalabb generációk növekvő arányban használják a privát egészségügyi szolgáltatásokat!

A megkérdezettek közel 40 százaléka úgy véli, a magánrendeléseken több idő és figyelem jut a betegekre, harmaduk szerint pedig a fő vonzerő, hogy nincsenek hosszú várólisták. A kényelemért, a figyelemért és a rövid várakozási időért cserébe megéri fizetni - vallja a megkérdezettek több mint háromnegyede. Meglepő módon a kutatásban résztvevők nem gondolják azt, hogy a magán egészségügyi szolgáltatók felszereltsége vagy a rendelők, kórtermek tisztasága kiemelt szerepet játszana a döntésében.

Szakrendelésektől függetlenül, ha a szolgáltatástípusokat vizsgáljuk, akkor a kutatásban résztvevők legnagyobb arányban magánellátást akkor vesznek igénybe, ha egynapos sebészeti beavatkozásról van szó (32%). Ezt követi a diagnosztikai vizsgálat (28%) és a kórházi fekvőbeteg-ellátás (23%).

Amennyiben eddig csak gondolkoztál, hogy kéne valamit csinálni, és fentiek meg is győztek róla, akkor a következő lépés, hogy kiválaszd magadnak a legmegfelelőbb megoldást, amiben segíthet a következő táblázat, de óvva intelek attól, hogy egyedül dönts - mivel a biztosítók olyan csomagszerkezeteket alakítottak ki, hogy földi halandó tutira ne igazodjon ki benne. Legtöbb esetben a vonzó, olcsó ár, vagy a marketing megvezethet, de amikor baj van, kiderül, hogy csak a szervezést tartalmazza a csomagod, a szolgáltatás díját nem.

Amennyiben a kép nem töltődik le, vagy nehezen olvasható, email-ben szívesen elküldöm, ha jelzed a consulting@financialcoaching.hu címen.

lgáltatásokat.

 
 
 

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése
Meniscus műtét hybrid megoldással

Avagy miért van szükség az egészségügyi hybridre, ha fenntartható módon szeretnéd élni az életed Kevés használható információt olvastam a...

 
 
 

Comments


Népszerű bejegyzések
Utolsó bejegyzések
Régebbi bejegyzések
Keresés
Kövess minket
  • Facebook Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Blogger Social Icon

© 2014 by Financial Coaching Hungary. 

bottom of page